vAI MAN IR NEPIECIEŠAMI Uztura bagātinātāji ar zivju eļĻU? KO SAKA ZINĀTNE?
Priekšlaicīga atbilde ir NĒ!
Sirds un asinsvadu saslimšanu profilaksē liela loma ir uzturam. Precīzāk sakot, uzturam ar paaugstinātu nepiesātināto taukskābju koncentrāciju (piemēram, Omega-3 un Omega-6 nepiesātinātās taukskābes). No kardioloģiskā viedokļa tiek rekomendēta Vidusjūras diēta, kur uzturā vairāk tiek lietotas zivis un augu eļļas.
Tauki ir viena no pamata uzturvielām un tie ir būtiski mūsu veselībai. Tie kļūst neveselīgi tikai tad, ja mēs tos uzturā uzņemam pārāk daudz. Mums vajadzētu būt uzmanīgiem, kurus taukus mēs izvēlamies. Izšķirošais faktors ir piesātināto un nepiesātināto taukskābju saturs (attiecība 1:2 ir optimāla). Omega-3 un omega-6 taukskābes ir neaizstājamas un ikdienas ēdienkartē tās nedrīkst iztrūkt. Tās labvēlīgi ietekmē asinsvadus, asinsspiedienu, sinaptisko pārvadi, gēnu ekspresiju un organisma imūnos procesus. Tās ir sastopamas jūras zivīs, augu eļļā no rapšiem, olīvām vai linu sēklām. Omega-6 taukskābes dominē dzīvnieku taukos, bet arī saulespuķu vai kukurūzas eļļā.
Uztura bagātinātāju “zivju eļļa” glavenokārt sastāv no tādām omega-3 taukskābju grupām kā eikozapentaēnskābe (EPA) un dokozaheksaēnskābe (DHA). Tomēr ir jāatzīmē, ka nav pētījumu, kas pierāda, ka lietojot EPA/DHA devās, kādos šīs taukskābes ir pieejamas veikalos un aptiekās pieejamajā “zivju eļļā”, būtu kāds potenciāls ieguvums. STRENGTH pētījumā tika izmantots preparāts Epanova, kas galvenokārt sastāvēja no EPA/DHA, un šis pētījums tika priekšlaicīgi pārtraukts, jo visā pētījuma veiktajā laikā atklājās ļoti zema iespējamība, ka šis preparāts varētu izrādīties efektīvs kardiovaskulārā riska samazināšanai pacientiem ar jauktu dislipidēmiju (paaugstinātu holesterīnu).
Dr. Roberts Feders rekomendē uzņemt nepiesātinātās taukskābes ar veselīgu un sabalansētu uzturu un netērēt naudu, pērkot uztura bagātinātājus, kuros šīs taukskābes ir devās, kuras nav pierādījušas sevi pētījumos kā nozīmīgas, lai radītu potenciālu ieguvumu uz veselību.
Ir pētījums, kas pierāda EPA monopreperāta lietošanas lietderīgumu, bet ir būtiski saprast, ka ir runa par MEDIKAMENTU Vascepa, kas ir recepšu medikaments, jo satur ļoti augstu EPA koncentrāciju, kā arī to lieto PAPILDU medikamentozai terapijai, ja netiek sasniegts vēlamais efekts. Šī preparāta indikācija ir tieši paaugstināts triglicerīdu līmenis asinīs. Eiropā augstas koncentrācijas EPA nav pagaidām vēl pieejams. Šim preparātam ir arī iespējamas blakusparādības, kā piemēram priekškambaru fibrillācija.