Stresa ehokardiogrāfija
Stresa ehokardiogrāfija ir moderna un neinvazīva metode sirds veselības izvērtēšanai, kas ļauj novērtēt sirds funkcionēšanu fiziskās slodzes apstākļos. Šī izmeklēšana palīdz noteikt dažādas sirds slimības, piemēram, koronāro artēriju slimības, un novērtēt sirds muskuļa spēju atbildēt uz slodzi.
Medikamentozā stresa ehokardiogrāfija
Medikamentozās stresa ehokardiogrāfijas laikā tiek izmantoti medikamenti, kas mākslīgi paātrina sirdsdarbību un palielina sirds slodzi, līdzīgi kā tas notiek fiziskās aktivitātes laikā. Šī metode ir piemērota pacientiem, kas veselības stāvokļa dēļ nevar veikt fiziskas aktivitātes, bet nepieciešams novērtēt sirds funkcionālo stāvokli. Medikamenti stimulē sirdsdarbību un ļauj iegūt svarīgu informāciju par tās stāvokli.
Stresa ehokardiogrāfija (Ergoline)
Stresa ehokardiogrāfija tiek veikta, pacientam veicot fizisko slodzi uz speciāla velotrenažiera. Šī metode ir piemērota pacientiem, kuri spēj veikt fiziskās aktivitātes. Ehokardiogrāfijas laikā tiek novērots, kā sirds reaģē uz slodzi, un vai rodas kādi traucējumi vai novirzes, kas var liecināt par iespējamu patoloģiju.
KĀPĒC TIEK VEIKTA STRESA EHOKARDIOGRĀFIJA
Stresa EHO tiek veikta, lai noskaidrotu, vai kādai sirds daļai ir samazināta asins piegāde, kas var būt saistīta ar artērijas spazmu vai sašaurināšanos/nosprostojumu kādā no sirds artērijām.
SAGATAVOŠANĀS PROCEDŪRAI
Izmeklējuma dienā nedrīkst ēst un dzert vismaz 2 stundas pirms stresa EHO, jāizvairās no alkohola lietošanas 24 stundas pirms testa, kā arī no intensīvām fiziskām aktivitātēm, piemēram, skriešanas, ātras riteņbraukšanas, svarcelšanas u. c. Tāpat jāizvairās no kofeīna un citu stimulantu saturošu dzērienu vai vielu lietošanas.
Jāņem līdzi viegls un ērts sportam paredzēts apģērbs un neslīdoši apavi.
2 dienas līdz procedūrai jāpārtrauc lietot beta blokatori (piemēram, Metoprolol, Bisoprolol, Betaksolol). Citus ikdienā lietojamos medikamentus drīkst lietot tikai pēc ārsta norādēm, ko Jūs apspriežat konsultācijas laikā pirms stresa EHO nozīmēšanas.
Pastāv iespēja, ka pēc izmeklējuma jutīsiet vājumu, tādēļ var būt nepieciešams pavadonis, kas Jūs nogādās mājās.
Svarīgi pastāstīt ārstam:
- vai barojat bērnu ar krūti, esat stāvoklī vai ir aizdomas, ka varētu būt iestājusies grūtniecība;
- vai Jums ir atkarība no medikamentiem/vielām, alkohola;
- kādas ir esošas vai izārstētas saslimšanas;
- kādas zāles un medikamentus lietojat;
- jebkura veida alerģijas/nepanesamības un to blakusparādības.
PROCEDŪRAS DIENĀ
Jāierodas tukšā dūšā, nedrīkst ēst un dzert divas stundas pirms testa, nedrīkst smēķēt, lietot stimulējošus dzērienus.
Ja jūtaties slikti vai esat saslimis, Jūsu pienākums ir ziņot administrācijai pa tel. nr. +371 26 115 549 par vizītes atcelšanu ne vēlāk kā 2 stundas pirms izmeklējuma.
Klīnikā jāierodas noteiktajā pieraksta laikā. Pirms došanās uz diagnostikas nodaļu Jūs izlasīsiet un parakstīsiet “Pacienta piekrišana medicīniskās procedūras “Stresa ehokardiogrāfija” veikšanai”. Jūsu mantas procedūras laikā tiks glabātas slēdzamā skapī. Pirms izmeklējuma jāapmeklē labierīcības un jāpārģērbjas sporta apģērbā.
KĀ NORIT PROCEDŪRA
- Pirms testa veikšanas tiks izmērīts asinsspiediens miera stāvoklī, veikts elektrokardiogrammas pieraksts un miera stāvokļa ehokardiogramma, guļot uz kreisajiem sāniem.
- Uz krūtīm un muguras tiks pielīmēti elektrodi, lai uzraudzītu sirdsdarbības ātrumu un ritmu, uz augšdelma atradīsies manšete asinsspiediena kontrolei, un uz pirksta atradīsies pulsa oksimetrs, kas parāda skābekļa saturāciju asinīs.
- Pēc miera stāvokļa mērījumu pabeigšanas Jūs sēdīsieties uz velotrenažiera un uzsāksiet fiziskās aktivitātes pēc ārsta norādījumiem.
- Pārbaude tiek pārtraukta tiklīdz ir sasniegts mērķa sirdsdarbības ātrums vai agrāk, ja rodas sāpes krūtīs, elpas trūkums vai citas sūdzības, kuras apgrūtina testa turpināšanu.
- Izmeklējuma laikā, lai sasniegtu maksimālo slodzi, ārsts var ordinēt sirds stimulāciju ar intravenoziem medikamentiem. Šādā gadījumā Jums tiks ievietots intravenozs katetrs. Pēc medikamentu ievades Jūs sajutīsiet paātrinātu sirdsdarbību un asinsspiediena paaugstināšanos kā pie parastas fiziskās piepūles.
- Pēc slodzes veikšanas tiks veikta atkārtota ehokardiogramma.
- Lai samazinātu asinsspiedienu un sirdsdarbības ātrumu, pēc nepieciešamības var tikt ievadīti intravenozi beta blokatori un/vai citi medikamenti.
PĒC PROCEDŪRAS
Pēc procedūras Jums būs jāuzturas klīnikas telpās, kur tiksiet novērots, ja tika lietoti medikamenti sirds stimulācijai. Pēc vitālo rādītāju stabilizēšanās tiks izņemts intravenozais katetrs. Jūs varēsiet doties mājās tikai pēc medicīnas personāla atļaujas. Drīkst uzsākt ēst un dzert, veikt ikdienas aktivitātes, izņemot smagu fizisku slodzi.
RISKI UN KOMPLIKĀCIJAS
Stresa ehokardiogrāfija tiek veikta apmācīta medicīnas personāla pavadībā un ir droša, taču jebkurai procedūrai var būt neparedzami blakusefekti, riski un sekas:
- sāpes, diskomforts un asinsizplūdums ap intravenozā katetra ievades vietu;
- sāpes krūtīs, slikta dūša, vājums, tremors, galvassāpes;
- paaugstināts asinsspiediens, reibonis, sirds ritma izmaiņas;
- apgrūtināta elpošana;
- izmeklējumu var nebūt iespējams pabeigt medicīnisku (piemēram, dzīvību apdraudoša sirds ritma traucējumu dēļ u. c.) un/vai tehnisku iemeslu dēļ;
- anafilaktiska reakcija uz izmeklējuma laikā lietotiem medikamentiem un zālēm;
- sirdsdarbības un elpošanas traucējumi pēc procedūras;
- miokarda infarkts;
- intrakraniāla asiņošana;
- pēc asinsspiediena pazeminošiem medikamentiem var būt pazemināts asinsspiediens, nogurums, izsitumi;
- esošas slimības/saslimšanas paasināšanās u.c.
- retos gadījumos izmeklējuma laikā var apstāties sirdsdarbība un elpošana.
Ja rodas neskaidrības par iepriekš minētajiem sarežģījumiem izmeklējuma laikā, ārsts sniegs detalizētu skaidrojumu par visiem neskaidrajiem jautājumiem un/vai medicīnisko terminoloģiju.
Cenas
Pierakstīties
Citi pieraksta veidi
+37126115549

www.piearsta.lv